Borys jest uczniem szkoły podstawowej Stowarzyszenia Edukacja w Toruniu – ale dużą część materiału szkolnego musi realizować samodzielnie, aby pogodzić naukę z pasją sportową. Wyczynowo uprawia łyżwiarstwo figurowe – jest zawodnikiem sekcji tańców na lodzie klubu MKS AXEL Toruń. W czerwcu 2023, mimo młodego wieku, ze względu na osiągnięcia na arenie międzynarodowej i krajowej, został wraz z partnerką powołany przez Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego (PZŁF) do Kadry Narodowej Młodzika. Tylko w ubiegłym sezonie stawał na podium 12 razy, zdobywając puchary i medale oraz został nominowany do reprezentowania województwa kujawsko-pomorskiego na XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach zimowych.  Przez ubiegły sezon Borys z zawodów na zawody podnosił rezultaty punktowe oraz był wraz z partnerką niezwyciężony w ocenie technicznej, co ostatecznie przełożyło się na pierwsze miejsce w rankingu PZŁ. Za największe dotychczasowe osiągnięcie uważa złoty medal na międzynarodowych zawodach organizowanych przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU) Maria Olszewka Memorial 2023. Borys trenuje na co dzień pod okiem wybitnego trenera pary olimpijskiej oraz byłej Mistrzyni Świata Juniorów i także olimpijki – Sylwii Nowak-Trębackiej. W bliskiej przyszłości chciałby wziąć udziału w prestiżowych zawodach z cyklu Junior Grand Prix, a następnie w Mistrzostwach Świata Juniorów. Borys aktualnie jest w klasie Advance Novice i od Juniora dzieli go sezon. Kiedyś zaś chciałby wystartować w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie figurowym oraz uzyskać kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie. Borys pasję sportową z sukcesem łączy z nauką. Mimo, tego że wychodzi ze szkoły po codziennie po czterech lekcjach – to osiąga co roku średnią 6.0 i już w szóstej klasie został Finalistą Ligii Matematycznej klas 7. Konkurencja tańców na lodzie wymaga od łyżwiarzy nie tylko wysokich umiejętności jeździeckich, ale także muzykalności, doskonałego wyczucia rytmu i odtworzenia na lodowej tafli precyzyjnych wzorów rysunków tańców. Zamiłowanie przedmiotów ścisłych i programowania pomaga Borysowi w realizacji celów na lodzie poprzez matematyczne postrzeganie wymogów Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej.

Borys Makowski