Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży na stałe wpisały się w kalendarz imprez Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM, Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacji Santander oraz Makroregionu Zachodniego Santander Bank Polska. To święto sportu dla dzieci, które walczą z nowotworami. Onkoigrzyska z jednej strony mają być okazją do integracji, a z drugiej oderwaniem od szpitalnej rzeczywistości.
Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży po raz szesnasty odbyły się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Stały się one niezwykle ważnym wydarzeniem dla dzieci walczących z nowotworami. To sportowe święto nie tylko integruje młodych pacjentów, ale także daje im chwilę oderwania od szpitalnej rzeczywistości. W tym roku ponad 100 wolontariuszy z makroregionu zachodniego zaangażowało się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.
Onkoigrzyska pokazują, że osoby dotknięte tą straszną chorobą również mogą uprawiać sport, pod warunkiem odpowiedniej opieki i przygotowania. To świadczy o tym, że dzieci walczące z nowotworem również mogą być aktywne, a Onkoigrzyska dają im możliwość udziału w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak lekka atletyka, piłka nożna czy koszykówka. Organizatorzy podkreślali istotną rolę sportu w procesie leczenia i rehabilitacji osób zmagających się z chorobami onkologicznym.
W tym roku po raz pierwszy impreza skupiała się nie tylko na rywalizacji sportowej chorych dzieci, ale również na zapewnieniu strefy wytchnienia dla rodziców. W dedykowanym rodzicom i opiekunom miejscu mogli oni się zrelaksować i znaleźć wsparcie.
W tegorocznych Onkoigrzyskach wzięło udział ponad 160 dzieci nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy i Czech, które razem z opiekunami i lekarzami mieli okazję cieszyć się sportowymi atrakcjami. Podopieczni Przylądka Nadziei, którzy z różnych przyczynprzyczyn zdrowotnych nie mogli pojawić się na Onkigrzyskach mieli okazję uczestniczyć w Onkoigrzyskach BIS we Wrocławskiej Klinice. Łącznie w onkoigrzyskach uczestniczyło 500 osób.
Onkoigrzyska to nie tylko moment radości dla dzieci i ich rodzin, ale również dowód na to, że zaangażowanie ponad 100 wolontariuszy jest kluczowe dla sprawnego przebiegu zawodów. Nasi niesamowici wolontariusze poświęcili swój czas i wysiłek, aby zapewnić dzieciom wyjątkowe doświadczenia sportowe i niezapomniane chwile. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje Onkoigrzysk, które mają kontynuować swoją misję integracji, wsparcia i promocji aktywności fizycznej dla dzieci walczących z nowotworem