W sierpniu 2024 pojawił się jego debiutancki album „Echoes”. Za swoją twórczość otrzymał między innymi nagrodę Grand Prix w konkursie muzycznym „Debiuty 2024” i został wyróżniony w rankingu „50 najbardziej kreatywnych w biznesie”. Dotychczas wystąpił ponad 100 razy przed publicznością grając na handpanach.
Dnia 15 stycznia 2025 roku z Kennedy Space Center na Florydzie muzyka Tony’ego Koniaka poleciała w ramach misji kosmicznej Blue Ghost na Księżyc. Rakieta SpaceX Falcon 9 wyniosła na orbitę lądownik firmy Firefly Aerospace, który 2 marca wylądował szczęśliwie na Księżycu.

Poniżej fragment wywiadu z Tony Koniakiem, z którym rozmawiała Wioletta Obuchowska, koordynatorka Programu Stypendialnego Fundacji Santander.
– Tony, jesteś kompozytorem, instrumentalistą, a masz dopiero 15 lat. Czy pamiętasz moment, w którym pomyślałeś: „Tak, muzyka to jest to, co chcę robić”?
Ta myśl pojawiła się wraz z zainteresowaniem moją twórczością w mediach społecznościowych. Bardzo cieszy mnie pozytywny odbiór mojej muzyki. Wiadomości o tym, że podoba się moim odbiorcą motywuje mnie do dalszej pracy.
– Handpan to dosyć nietypowy instrument, powstał stosunkowo niedawno. Skąd pomysł, żeby właśnie na nim grać? Nie kusiło Cię coś bardziej „standardowego” jak gitara czy pianino?
Nadal mnie kusi rozpoczęcie nauki gry na gitarze. Pianina uczę się w ramach Autorskiej Szkoły Muzyki rozrywkowej i Jazzu, do której uczęszczam. Handpan pozwala mi połączyć rytmy perkusyjne, których uczę się o 11 lat z melodią.
– W sierpniu 2024 wydałeś debiutancki album „Echoes”?
Tak. Wiele osób pisało mi, że moja muzyka im pomaga i że brakuje im możliwości jej swobodnego odtwarzania. Była wtedy dostępna jedynie na YouTube, Instagramie i Facebooku. Wydałem swoją pierwszą płytę, aby był łatwiejszy dostęp do moich utworów. Teraz przygotowuję się do wydania drugiego albumu.
– Twoja muzyka jest teraz częścią historii – została wysłana w kosmos i zostanie na Księżycu. Jak doszło do tego, że Twoja muzyka poleciała na Księżyc?
Moja mama poznała podczas spotkania networkingowego Granta Blaisdell, CEO Copernic Space, który jest oranizatorem wysyłki m.in. sztuki w formie cyfrowej na Księżyc. Nastepnie poznała również jego mamę, Evę Blaisdell, która jest współwłaścielem Copernic Space. Z czasem miała okazję przedstawić im moją twórczość oraz ich ze mną zapoznać. Moja muzyka spotkała się z tak pozytywnym odbiorem, że podarowali mi udział w misji. Jestem bardzo wdzięczny za tak wyjątkową możliwość.
– Czy można gdzieś posłuchać Twoich „kosmicznych” utworów?
Plik z nagraną muzyką specjalnie na Księżyc będzie dostępny w formie NFT do kupienia na platformie Copernic Space. Oprócz mojego utworu „Space dreaming”, na Księżycu wylądowało również wideo z tańcem zespołu Teatr Tańca Afera, do mojego wykonania utworu „Wings” na handpanie, skomponwanego przez Piotra Gollę. Zarówno mój utwór jak i wideo celowo nie były nigdzie publikowane ani prezentowane, aby się mogły stać własnością nabywcy NFT. Dodam, że w misji bierze również udział obraz „Space” mojej 13- letniej siostry Ani Koniak. Zapraszam na mój kanał na YouTube. Jest tam moja muzyka w formie wideo medytacyjnego, wideo relaksacyjnego, moich własnych kompozycji i coverów handpan znanych piosenek.
– Masz jakąś życiową maksymę, którą kierujesz się na co dzień?
„Jak mi się nie chce to znaczy, że warto”. Już nie raz miałem okazję przekonać się, że jak mi bardzo ciężko się do czego zabrać, ale jednak się przemogę, okazuje się, że naprawdę było warto to zrobić. Z reguły rzeczy niekomfortowe prowadzą do kamieni milowych….
Obejrzyj cały wywiad z Antkiem
Antek jest jednym z 25 tegorocznych Stypendystów Fundacji Santander.
Jeżeli chcesz wesprzeć naszych Stypendystów przekaż nam 1,5 % podatku. Dzięki przekazanym przez Was 1,5% w 2024 roku mogliśmy sfinansować 12 stypendiów. Dziękujemy!