W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie powstały dwie nowe świetlice, które będą miejscem odpoczynku i zabawy dla małych pacjentów. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie przestrzeni, w której dzieci podczas hospitalizacji mogą oderwać się od trudów leczenia.
„Kluby Płomyka”, zostały zaprojektowane w sposób, który sprzyja relaksowi i rozwojowi kreatywności. Zlokalizowane są na I Oddziale Ortopedii i Rehabilitacji oraz na II Oddziale Ortopedii Dziecięcej.
W obu miejscach zadbaliśmy o ciepły wystrój, który nawiązuje do natury – w jednym pokoju można niemal usłyszeć szum drzew i poczuć się jak w lesie. Kolejne pomieszczenie inspirowane jest morzem – tutaj dzieci i ich rodzice przy odrobinie wyobraźni poczują bryzę morską i przepłyną się statkiem.
Nasza fundacja zapewniła kompleksowy remont pomieszczeń oraz kupiła wyposażenie. Wybraliśmy podwykonawców, pilnowaliśmy remontu, skoordynowaliśmy zakupy mebli, kanap, książek i zabawek. Zatroszczyliśmy się o to, żeby spełnić marzenia małych pacjentów i odpowiedzieć na potrzeby personelu szpitala. Troszczyliśmy się o to, żeby remont przebiegł sprawnie, nie utrudniał pracy szpitala, a całe wyposażenie spełniało restrykcyjne normy higieniczne.
– To wspaniała inicjatywa – mówi Łukasz Matuszewski, kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Od dawien dawna ojcowie medycyny nauczali, że bardzo ważne w procesie leczenia jest tło emocjonalne-psychiczne, które pomaga osiągnąć jeszcze lepsze efekty.
Nowe świetlice to dowód na to, że przyjazne otoczenie może pozytywnie wpłynąć na dobre samopoczucie nawet w trudnych warunkach szpitalnych. Pacjentów czeka teraz wiele radosnych chwil w odnowionych pomieszczeniach, które będą miejscem budowania relacji i wsparcia emocjonalnego w trudnych momentach.
Pragniemy podziękować wyjątkowym osobom współpracującym przy realizacji projektu, Pani Monice Wiśniewskiej z Pracowni Wnętrz Monika Wiśniewska, która zaprojektowała pomieszczenia (a współpraca z Nią to przyjemność) oraz Panu Adrianowi Okupnemu z Adrian Okupny Perfect House, który w bardzo profesjonalny sposób wykonał remont.