Nasza Stypendystka Małgosia Stadnicka wzięła udział w obradach ONZ w Genewie

Nasza Stypendystka Małgorzata Stadnicka w grudniu 2023 r. uczestniczyła w obchodach 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, które odbyły się w Genewie.

Największą pasją Małgosi są stosunki międzynarodowe. Po dwóch latach w warszawskim liceum Poniatowskiego rok spędziła na edukacji domowej, biorąc udział i zdobywając nagrody w licznych symulacjach obrad ONZ,  Model United Nations. Jako członkini ONZ Polska prowadziła newsletter organizacji, a także została współautorem Raportu Zrównoważonego Rozwoju Miast Polski.

Za swoje osiągnięcia pozaszkolne oraz wyniki akademickie została w 2022 roku nagrodzona stypendium Our Future Foundation, a także Polish Scholarship Scheme, w ramach którego wyjechała do brytyjskiej Rugby School. Zwyciężyła w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o tytuł Młodzieżowego Delegata RP do ONZ, jednocześnie zostając najmłodszym dyplomatą w ONZ w polskiej historii.

Jej pierwszą delegacją był wyjazd do centrali ONZ w Nowym Jorku we wrześniu 2023 roku, gdzie przemawiała na forum w imieniu polskiego rządu oraz uczestniczyła w negocjacjach rezolucji. Natomiast w dniach 10 – 14 grudnia 2023 roku Małgosia przebywała w Genewie.

Poniżej jej relacja z uczestnictwa w obchodach:

„W połowie grudnia 2023 roku miałam przyjemność być członkinią polskiej delegacji dyplomatycznej, która wzięła udział w obchodach 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zatytułowanych Human Rights 75. W tym celu odbyłam kilkudniową podróż do Genewy, do tamtejszej Centrali ONZ. HR75 było jednym z najważniejszych wydarzeń zeszłorocznego kalendarza ONZ. Plan na tamte dwa dni pękał w szwach – w centrali miały miejsce przemowy, debaty przywódców państw, warsztaty oraz sprawozdania dla mediów. W chaosie celebracji odkryłam sala po sali wszystkie zakamarki europejskiej stolicy ONZ. Wzięłam udział w zorganizowanej przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka debacie na temat ochrony praw młodzieży. Jako jedyna delegatka z Polski byłam też świadkiem  ceremonii zamknięcia wydarzenia Wysokiego Szczebla, na które z Polski przyjechał Prezydent RP. Ostatniego dnia towarzyszyłam Ambasadorowi Polski w ONZ Panu Zbigniewowi Czechowi podczas Światowego Forum Uchodźców, największego wydarzenia tego typu na świecie, na które zjechali się z całego świata przedstawiciele rządów, organizacji międzyrządowych i międzynarodowych korporacji. Surrealistycznym było obserwowanie, jak w ciągu piętnastu minut głos zabierają Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, CEO jednej z największych marek odzieżowych, zastępca sekretarza Stanu USA i jedna z Dyrektorek Banku Światowego. Wiele nadziei na pozytywne zmiany przyniosły mi deklaracje ze strony uczestników zarówno HR75, jak i Forum. Żeby jednak móc dołączyć do przemian, które teraz mogą mieć miejsce, zaraz po powrocie z Genewy wysłałam raport w ramach międzynarodowych konsultacji Rady Praw Człowieka ONZ na temat praw młodzieży. Mam nadzieję, że w przyszłości nadejdą kolejne możliwości do czynnego wzięcia udziału w obradach ONZ!”
Małgorzata Stadnicka, stypendystka Fundacji Santander

Relacja Małgosi prosto z Genewy