Małe Miasto Białe Błota

Projekt edukacyjny „Małe miasto” został zorganizowany, by zapoznać dzieci z różnymi zawodami oraz wprowadzić je w tajniki finansów osobistych. Przez tydzień ponad 100 uczestników miało okazję poznać 18 różnych zawodów – od lekarza czy strażaka, po dziennikarza i projektanta. W trakcie trwania akcji dzieci nie tylko zdobywały wiedzę teoretyczną, lecz także uczestniczyły w symulacji ekonomicznej, gdzie mogły zarabiać pieniądze w walucie Denara Bydgoskiego. Oprócz nauki rożnych zawodów uczestnicy mieli możliwość wydawania zarobionych Denarów w Sklepie Kusicielu. Tam mogli nabywać przekąski oraz przybory szkolne. Ważnym elementem edukacyjnym było również płacenie podatków oraz opłacanie posiłków. Dzieci uczestniczyły w procesie wpłacania swoich oszczędności do banku i obserwowały, jak ich pieniądze rosły na lokacie. Wyjątkowym momentem wydarzenia był ostatni dzień, kiedy dzieci mogły wydać swoje Denary na wymarzone zabawki. Sklep oferował ponad 600 różnorodnych przedmiotów, takich jak LEGO, gry edukacyjne, eksperymenty naukowe oraz sprzęt sportowy. To była nie tylko nagroda za ciężką pracę w ciągu tygodnia, lecz także doskonała okazja do nauki odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji finansowych. Na koniec projketu dzieci głosowały na inwestycję społeczną, która zostanie zrealizowana dzięki podatkom zgromadzonym w trakcie symulacji. Uczestnicy jednogłośnie wybrali budowę nowoczesnego placu zabaw, który zostanie wykonany przez Fundację Teraz Wy. Ta inwestycja jest dowodem na zaangażowanie dzieci w lokalną społeczność oraz potwierdzeniem celu projektu – nauki odpowiedzialności i podejmowania decyzji. Dzięki projektowi edukacyjnemu „Małe miasto” dzieci zdobyły wiedzę na temat różnych zawodów i zasad ekonomii oraz doświadczyły na własnej skórze, jak ważne jest oszczędzanie, płacenie podatków oraz podejmowanie przemyślanych decyzji finansowych. To wyjątkowe wydarzenie na pewno pozostawi trwały ślad w pamięci uczestników, przygotowując ich do przyszłych wyzwań życiowych. Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć naszych wolontariuszy! Ich rolą było pokazanie dzieciom, że nasz bank mocno angażuje się w sferę społeczną oraz w działalność ekologiczną. Wolontariusze wspólnie z dziećmi stworzyli 120 domków dla owadów.