Niektórzy mogą pomyśleć, że nie opłaca się być aktywnym studentem – ale nic bardziej mylnego! To inwestycja w swój rozwój i bezcenne doświadczenie. Dla jednych studencka działalność to naturalne poszerzenie zainteresowań związanych z kierunkiem studiów, a dla innych zupełna odskocznia. Opcji jest wiele. Można działać w kołach naukowych, organizacjach studenckich, a na niektórych uczelniach nawet w studenckich mediach. Wszystkich aktywnych studentów łączy za to kilka rzeczy – ciekawość świata, otwartość, bogate CV i szerokie perspektywy otrzymania ciekawej pracy po studiach.
Co daje aktywność studencka
Uczelniane organizacje, koła i agendy kultury to już nie szkolne kółka zainteresowań. Często mają struktury niewielkich firm, a odpowiedzialność ich członków znacznie wykracza poza uczestnictwo w zebraniach i spotkaniach. Poza kompetencjami, które rozwijają wykonując podstawową działalność organizacji, studenci mają szansę sprawdzić się w innych dziedzinach: zarządzanie zespołem i projektami, pozyskanie partnerów i sponsorów wśród firm, rozliczenia finansowe z uczelnią czy promocja i marketing. Wszystkie te doświadczenia kształtują aktywnych studentów na osoby elokwentne, konkretne i zdecydowane, a także znające podstawowe zasady savoir vivre w biznesie. Co równie ważne, studentom firmy wybaczają więcej – jest to więc też idealna okazja, żeby na własnych błędach nauczyć się, jakich wpadek należy unikać.
Jak wybrać aktywność dla siebie
Działalność w kołach naukowych, powiązanych z kierunkiem studiów, daje przede wszystkim szersze możliwości na rynku pracy w zawodzie. Działalność w organizacjach to najczęściej ogromne doświadczenie w kontaktach międzyludzkich, negocjacjach i zarządzaniu zespołem. Agendy kultury to wiedza marketingowa oraz rozeznanie w działalności mediów. Na stronach uczelni znajdziesz listę organizacji funkcjonujących w jej murach. Jest to najszybsza i najlepsza ścieżka znalezienia organizacji na Twojej uczelni.
Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po aktywności studenckiej. Przygotowaliśmy go w taki sposób, aby pokazać jak wiele różnych możliwości masz do wyboru. Pamiętaj, że cokolwiek wybierzesz, wyjdzie Ci to na dobre!
KOŁA NAUKOWE
Zajmują się one wieloma różnymi dziedzinami i pozwalają na rozwijanie pasji naukowej, ale też nawiązywanie kontaktów z firmami, w których potem można szukać zatrudnienia. Wiele firm chętnie współpracuje z kołami naukowymi, które organizują konferencje, warsztaty, wykłady itd. Często zapraszają ekspertów ze świata biznesu, aby podyskutować i poznać praktyczne tajniki. Koła naukowe biorą też udział w wielu konkursach czy projektach biznesowych. Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę i brać udział w ciekawych projektach naukowych – to jest miejsce dla Ciebie.
Zapoznaj się z działalnością niektórych kół naukowych z polskich uczelni – może na Twojej uczelni będzie funkcjonowała podobna organizacja?
Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF- ROAD/ PROJEKT SKORPIO
Koło Naukowe Polityki Ekonomicznej i Społecznej WNPiD UAM
BEST, Board of European Students of Technology
Koło Naukowe Prawa Cywilnego USUS IURIS
Studenckie Koło Naukowe „Bioaktywni”
Kryminalistyczne Koło Naukowe „Sherlock”
Koło Naukowe Zarządzania i Marketingu UMCS
Studenckie Koło Naukowe Finansistów UMCS
ORGANIZACJE STUDENCKIE
To idealne rozwiązanie dla osób towarzyskich i kontaktowych, ale też dla tych, które chcą się otworzyć i poznać nowych ludzi. Jesteś typem społecznika? To wszelkie Samorządy, organizacje opiekujące się studentami z programu Erasmus i inne organizacje o profilu społecznym są dla Ciebie idealne. Pozwalają one na rozwój umiejętności sprawnej komunikacji, a niekiedy też kompetencji językowych. Uwrażliwiają społecznie i często dają możliwości działania w rozmaitych wolontariatach. Funkcjonuje tu wiele organizacji zarówno międzynarodowych, jak i ogólnopolskich, wśród nich są także lokalne inicjatywy, które prowadzą ciekawe projekty. Część z nich ma swoje oddziały w całej Polsce, więc bez problemu znajdziesz podobne organizacje na wielu innych uczelniach wyższych!
Niezależne Zrzeszenie Studentów
Stowarzyszenie Studentów z Niepełnosprawnościami Politechniki Poznańskiej „Nieprzeciętni”
Samorządy studentów – organizacje funkcjonujące na każdej uczelni
AGENDY KULTURY
Jeśli interesujesz się teatrem, fotografią, lubisz dyskutować o filmach lub chciałbyś działać w uczelnianych mediach – radiu, prasie czy telewizji – zainteresuj się działalnością agend kultury na swojej uczelni. W takich organizacjach działa wiele osób, niezależnie od kierunku studiów czy typu uczelni, na której się uczą. Działalność w klubach teatralnych, fotograficznych czy filmowych daje możliwość spotkania osób o podobnych zainteresowaniach i wspólnego rozwijania swoich pasji, studenckie media pozwalają wspólnie tworzyć akademickie środki przekazu. Angażując się w ich działalność studenci samodzielnie wydają gazety, realizując od A do Z cykl wydawniczy, planują czas antenowy w radiu , nagrywają audycje czy też montują filmy w uczelnianej telewizji. Zobacz, jakie agendy kultury działają na niektórych polskich uczelniach! Jeśli będziesz studiował na innej uczelni, poszukaj koniecznie, jakie agendy na niej funkcjonują.
FLESZ Studencka Telewizja Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM
Aby wybrać coś odpowiedniego dla siebie, zadaj sobie kilka pytań:
- co chciałbyś robić po zajęciach na uczelni i jak zająć swój wolny czas?
- czy jest coś, co szczególnie Cię interesuje lub stanowi Twoje hobby, a nie masz możliwości rozwijać tej pasji na studiach?
- a może chcesz mocno skupić się na dodatkowym zajęciu, które pozwoli Ci poszerzać wiedzę zdobywaną na studiach?
Warto działać i być aktywnym studentem – niezależnie od tego, jaką działalność wybierzesz, możesz na tym tylko zyskać.
Powodzenia!