DZIAŁAJ, BO WARTO, czyli parę słów o aktywności studenckiej

Niektórzy mogą pomyśleć, że nie opłaca się być aktywnym studentem – ale nic bardziej mylnego! To inwestycja w swój rozwój i bezcenne doświadczenie. Dla jednych studencka działalność to naturalne poszerzenie zainteresowań związanych z kierunkiem studiów, a dla innych zupełna odskocznia. Opcji jest wiele. Można działać w kołach naukowych, organizacjach studenckich, a na niektórych uczelniach nawet w studenckich mediach. Wszystkich aktywnych studentów łączy za to kilka rzeczy – ciekawość świata, otwartość, bogate CV i szerokie perspektywy otrzymania ciekawej pracy po studiach.

Co daje aktywność studencka

Uczelniane organizacje, koła i agendy kultury to już nie szkolne kółka zainteresowań. Często mają struktury niewielkich firm, a odpowiedzialność ich członków znacznie wykracza poza uczestnictwo w zebraniach i spotkaniach. Poza kompetencjami, które rozwijają wykonując podstawową działalność organizacji, studenci mają szansę sprawdzić się w innych dziedzinach: zarządzanie zespołem i projektami, pozyskanie partnerów i sponsorów wśród firm, rozliczenia finansowe z uczelnią czy promocja i marketing. Wszystkie te doświadczenia kształtują aktywnych studentów na osoby elokwentne, konkretne i zdecydowane, a także znające podstawowe zasady savoir vivre w biznesie. Co równie ważne, studentom firmy wybaczają więcej – jest to więc też idealna okazja, żeby na własnych błędach nauczyć się, jakich wpadek należy unikać.

Jak wybrać aktywność dla siebie

Działalność w kołach naukowych, powiązanych z kierunkiem studiów, daje przede wszystkim szersze możliwości na rynku pracy w zawodzie. Działalność w organizacjach to najczęściej ogromne doświadczenie w kontaktach międzyludzkich, negocjacjach i zarządzaniu zespołem. Agendy kultury to  wiedza marketingowa oraz rozeznanie w działalności mediów. Na stronach uczelni znajdziesz listę organizacji funkcjonujących w jej murach. Jest to najszybsza i najlepsza ścieżka znalezienia organizacji na Twojej uczelni.

Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po aktywności studenckiej. Przygotowaliśmy go w taki sposób, aby pokazać jak wiele różnych możliwości masz do wyboru. Pamiętaj, że cokolwiek wybierzesz, wyjdzie Ci to na dobre!

KOŁA NAUKOWE

Zajmują się one wieloma różnymi dziedzinami i pozwalają na rozwijanie pasji naukowej, ale też nawiązywanie kontaktów z firmami, w których potem można szukać zatrudnienia. Wiele firm chętnie współpracuje z kołami naukowymi, które organizują konferencje, warsztaty, wykłady itd. Często zapraszają ekspertów ze świata biznesu, aby podyskutować i poznać praktyczne tajniki. Koła naukowe biorą też udział w wielu konkursach czy projektach biznesowych. Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę i brać udział w ciekawych projektach naukowych – to jest miejsce dla Ciebie.

Zapoznaj się z działalnością niektórych kół naukowych z polskich uczelni – może na Twojej uczelni będzie funkcjonowała podobna organizacja?

PWR RACING TEAM

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF- ROAD/ PROJEKT SKORPIO

KN White Hats

Koło Naukowe Polityki Ekonomicznej i Społecznej WNPiD UAM

BEST, Board of European Students of Technology

CybAiR

PUT Solar Dynamics

Koło Naukowe Prawa Cywilnego USUS IURIS

Koło Naukowe Slawistów

Studenckie Koło Naukowe „Bioaktywni”

Kryminalistyczne Koło Naukowe „Sherlock”

Koło Naukowe Zarządzania i Marketingu UMCS

Studenckie Koło Naukowe Finansistów UMCS

Yellow Bow Technology

ORGANIZACJE STUDENCKIE

To idealne rozwiązanie dla osób towarzyskich i kontaktowych, ale też dla tych, które chcą się otworzyć i poznać nowych ludzi. Jesteś typem społecznika? To wszelkie Samorządy, organizacje opiekujące się studentami z programu Erasmus i inne organizacje o profilu społecznym są dla Ciebie idealne. Pozwalają one na rozwój umiejętności sprawnej komunikacji, a niekiedy też kompetencji językowych. Uwrażliwiają społecznie i często dają możliwości działania w rozmaitych wolontariatach. Funkcjonuje tu wiele organizacji zarówno międzynarodowych, jak i ogólnopolskich, wśród nich są także lokalne inicjatywy, które prowadzą ciekawe projekty. Część z nich ma swoje oddziały w całej Polsce, więc bez problemu znajdziesz podobne organizacje na wielu innych uczelniach wyższych!

Niezależne Zrzeszenie Studentów

ENACTUS

ESN Erasmus Student Network

Stowarzyszenie Studentów z Niepełnosprawnościami Politechniki Poznańskiej „Nieprzeciętni”

Samorządy studentów – organizacje funkcjonujące na każdej uczelni

AGENDY KULTURY

Jeśli interesujesz się teatrem, fotografią, lubisz dyskutować o filmach lub chciałbyś działać w uczelnianych mediach – radiu, prasie czy telewizji – zainteresuj się działalnością agend kultury na swojej uczelni. W takich organizacjach działa wiele osób, niezależnie od kierunku studiów czy typu uczelni, na której się uczą. Działalność w klubach teatralnych, fotograficznych czy filmowych daje możliwość spotkania osób o podobnych zainteresowaniach i wspólnego rozwijania swoich pasji, studenckie media pozwalają  wspólnie tworzyć akademickie środki przekazu. Angażując się w ich działalność studenci samodzielnie wydają  gazety, realizując od A do Z cykl wydawniczy, planują czas antenowy w radiu , nagrywają audycje czy też montują filmy w uczelnianej telewizji. Zobacz, jakie agendy kultury działają na niektórych polskich uczelniach! Jeśli będziesz studiował na innej uczelni, poszukaj koniecznie, jakie agendy na niej funkcjonują.

Radio AFERA

Radio UKSW

FLESZ Studencka Telewizja Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Spacja TV

Aby wybrać coś odpowiedniego dla siebie, zadaj sobie kilka pytań:

  •  co chciałbyś robić po zajęciach na uczelni i jak zająć swój wolny czas?
  • czy jest coś, co szczególnie Cię interesuje lub stanowi Twoje hobby, a nie masz możliwości rozwijać tej pasji na studiach?
  • a może chcesz mocno skupić się na dodatkowym zajęciu, które pozwoli Ci poszerzać wiedzę zdobywaną na studiach?

Warto działać i być aktywnym studentem – niezależnie od tego, jaką działalność wybierzesz, możesz na tym tylko zyskać.

Powodzenia!

Pomagaj z Fundacją Santander

Dziękujemy!
516 925 400
Wybierz kwotę lub wprowadź własną

Uzupełnij swoje dane

Już za moment Twoja pomoc do nas dotrze! Potrzebujemy jeszcze Twoich danych, aby płatność została poprawnie zrealizowana.