Poszukiwane kompetencje przyszłości – w którym kierunku się rozwijać?

Zmiana, rozwój, postęp technologiczny to podstawowe elementy naszego świata, które doprowadziły do całkowitej transformacji rynku pracy odczuwalnej przez każdego. W obszarze zawodowym pojawiły się pewnego rodzaju trendy, które zmieniły bieg działań biznesu oraz w dużym stopniu wpłynęły na to, jak kształtuje się obecnie rynek pracy.

Wymogiem, który stawiają ludziom rynkowe wyzwania jest również zwiększanie kompetencji technologicznych oraz ich ciągły rozwój. Wynika to z postępującej digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji.

Co przyniesie przyszłość?

Jak prognozuje ADP Workforce View in Europe do 2030 roku zadania – obecnie wykonywane przez pracowników, mogą zostać zautomatyzowane dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii, które już dziś istnieją w naszym życiu. Branża IT może odetchnąć z ulgą, zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru nie zmaleje. Pracy nie zabraknie dla specjalistów zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania i testowaniem go. Przykładem może być zawód trenera sztucznej inteligencji, który odpowiedzialny jest za testowanie oraz rozwój stworzonej technologii w firmie.

Nie zabraknie też miejsca dla koordynatorów projektów, projektantów robotów, analityków i badaczy danych, grafików lub copywriterów. Ciekawostką podzieliły się firmy, które zajmują się naukowym przewidywaniem przyszłości – pracownicy wyodrębnili zawody, które będą popularne w 2030 roku:

 • Digital Death Manager, czyli osoba, która po śmierci użytkownika internetowego, pomoże zamknąć jego „życie” w sieci
 • Personal Digital Curato – osoba, która wesprze i doradzi w jaki sposób ukształtować i pokazywać w sieci nasze życie zawodowe i osobiste
 • Garbage Designer – projektant śmieci, zajmujący się wyszukiwaniem nowych zastosowań dla nieużywanych materiałów.

W co zainwestować?

Warto mieć na uwadze, że pracodawcy coraz częściej będą poszukiwać specjalistów, którzy na tle innych wyróżniać się będą kompetencjami przyszłości.

Kluczową grupą są kompetencje techniczne i cyfrowe, rozumiane jako umiejętne posługiwanie się technologiami w codziennej pracy, umiejętność rozwijania ich, dostosowywania do potrzeb oraz bezpiecznego używania.

Oprócz twardych umiejętności technicznych, swoją popularność zyskują również kompetencje miękkie:

 • kreatywność
 • elastyczność poznawcza
 • inteligencja emocjonalna
 • rozwiązywanie problemów
 • krytyczne myślenie
 • zarządzanie ludźmi
 • umiejętności negocjacyjne
 • współpraca z innymi

Posiadanie umiejętności miękkich jest podstawowym elementem odróżniającym człowieka oraz sztucznej inteligencji i robotów, dlatego trudno będzie poddać je procesowi automatyzacji. Niezależnie od stanowiska i branży, będę one pożądane przez pracodawców – inwestowanie w aktualizację tych kompetencji będzie podstawą!

Na co stawia bank?

W Santander Bank Polska wymienione kompetencje są bardzo cennym zasobem kształtującym całą firmę, jednak pewne profesje stają się ścieżką rozwoju dla kompetencji przyszłości w banku – Data Scientists, UX Designer, Developer, Cybersecurity.

W Santander Bank Polska dbamy o produkty bankowe, dostosowywanie ich do potrzeb klientów, badanie doświadczenia naszych odbiorców oraz o bezpieczeństwo wszystkich danych i systemów informatycznych banku. Posiadanie tych kompetencji w firmie jest istotne dla jej rozwoju i dopasowania odpowiednich działań do transformującego się otoczenia.

Jak rozwijać poszukiwane kompetencje?

Sprawdź ofertę bezpłatnych  szkoleń i kursów w ramach Stypendiów Santander. Znajdziesz tam programy rozwojowe prowadzone przez cenione polskie oraz zagraniczne uczelnie i instytucjei m.in.:

 • kursy językowe,
 • szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych, miękkich itd
 • spotkania z ekspertami z Santander Bank Polska
 • nagrody finansowe dla najlepszych studentów

Sprawdź na Santander-grants.com i znajdź program dla siebie.

Pomagaj z Fundacją Santander

Dziękujemy!
516 925 400
Wybierz kwotę lub wprowadź własną

Uzupełnij swoje dane

Już za moment Twoja pomoc do nas dotrze! Potrzebujemy jeszcze Twoich danych, aby płatność została poprawnie zrealizowana.